МАКЕДОНИЈА

Судењето за „крвавиот четврток“ одложено за 26 февруари

Судењето за организаторите на крвавиот четврток е одложено откако адвокатите на обвинетите се пожалија дека не ги добиле сите докази на увид.

Обвинителката Вилма Русковка побара од адвокатите да достават записници на сведоци кои ќе бидат повикани на судењето за организаторите на 27 април и да се произнесат кога тие би сведочеле.

Адвокатот Еленко Миланов пак, барањето на Русковска го немало во одредбите на ЗКП.

„Во овој предмет, се работи за загрозување на безбедноста на државата, никаде нема оштетени лица и жртви“, рече Рускоска.

Адвокатот Александар Новаковски пак, вели дека вештакот не можел да изврши вештачење, што е важно за воведните зборови.

Следното рочиште ќе се одржи на 26 февруари, а судот на ЦД ќе ги достави сите докази до обвинетите и нивната одбрана.

А.Т.

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Против корона со гас маска (ФОТО)

Николовски од Куманово им се заблагодари на хероите од НОБ заслужни за слободата

Влатко Зорба

Гаши: ДУИ е веќе 20 години на власт, треба да ги испратиме во опозиција

Каевски: ВМРО-ДПМНЕ сака да прикаже како 2016 година да била пред педесетина години

Свеченостите за одбележување на 11 Октомври ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје

user3

Јанева ќе презентира докази во „Рекет“

Влатко Зорба