МАКЕДОНИЈА

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на социјална, односно физичка дистанца.

Автобускиот превоз, како што посочува Сојузот, пензионерите да го користат само во случаи кога тоа е неопходно потребно.

-Исто така, се упатува апел и до сите приватни и државни субјекти: банки, пошти, маркети… предност да се дава на пензиoнерите бидејќи тие се ризична целна група каде степенот на превенцијата треба да биде на повисоко ниво, се наведува во соопштението на СЗПМ.

Поврзани вести

Николовски: Стапката на младинска невработеност до 2024 година ќе ја донесеме под 17 %

Трудница од Гостивар меѓу починатите од коронавирус

Влатко Зорба

Во Дебар веќе 10 дена нема нов заболен од Ковид -19!

Берта Китинска

МОН: Нема посериозни пречки за одржување на онлајн наставата

Stefanija Kuzmanovska

Нови 1.112 случаи со КОВИД-19, починати 24 лица

Влатко Зорба

Филипче: Се тестираат 14 медицински лица и 4 пациенти од скопскиот завод за рехабилитација