МАКЕДОНИЈА Политика

Тачи: Нема Влада без Албанците, војна може да има

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, во дебатната емисија на ТВ 21 изјавил дека Влада без Албанците може да донесе само војна.

„Али Ахмети вели дека се партија за интеграција а 20 години наназад е националистичка партија, прав манипулатор кој провоцира одредена ситуација. Нема Влада без Албанците, војна може да има“, посочи Тачи.

Тој изјавил дека кандидатурата на Насер Зибери е само илузија и лага на ДУИ.

„Кандидатот за премиер Албанец е политички мртов. Прифаќам да излезе на дебата и да не прави вакви шеги. Насер е политички мртов, Ахмети си игра со него“, смета Тачи.

Поврзани вести

Расте бројот на забеоелни во Гази Баба и Аеродром

Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Ѓорчев продолжуваат да работат директно на штета на граѓаните

Stefanija Kuzmanovska

Вирозата ги скрати часовите на гевгелиските ученици

Stefanija Kuzmanovska

Најновите информации за заштита од коронавирусот директно во AirCare

Влатко Зорба

Заев: На ВМРО-ДПМНЕ им се тресеа коските од помислата за НАТО, Бугарија безусловно го признава македонските јазик

Никола Поповски

Сопружници од Дебар позитивни на коронавирус