МАКЕДОНИЈА Политика

Тачи побарал да ја добие финансиска полиција за да истражува трансфери на пари од Иран и Катар

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Имено порталот објави дека Мендух Тачи на оваа средба од Зоран Заев ја побарал финансовата полиција, а како што се наведува порталот на Тачи оваа институција ќе му служи за истражување на трансферите на пари од Иран и Катар.

Инаку, пред изборите лидерот на ДПА ја обвини Алтернатива на Африм Гаши дека се финансира со пари од Блискиот Исток.

Поврзани вести

Полицајците привеле пет лица во Тетово за кражба, напад врз службено лице и поседување дрога

Александар Петровски

Костадинов: Мицкоски да го каже својот предлог и утре да ја формираме техничката влада

Советник на Заев вербално му се заканувал на Игор Дурловски

Македонски концепт: Со јавни работи за земја без отпад – чистење на каналите и управување со отпадот

Влатко Зорба

Владата бара Дебарца, Охрид и Струга да го интензивираат исполнувањето на препораките од УНЕСКО

Александар Тодески

Мицкоски и Заев ќе се слушнат телефонски, па ќе го соопштат името за министер во МВР