МАКЕДОНИЈА Политика

Таравари за локалните избори: Ако ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ и обратно

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари вечерва на ТВ21, рече дека на следните локални избори доколку ДУИ повторно коалицира со СДСМ, тие ќе бидат со ВМРО-ДПМНЕ.

„Ако ДУИ повторно коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ и обратно, ако ДУИ коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш ние ќе коалицираме со СДСМ“, рече Таравари.

Следните локални избори ќе се одржат во октомври 2021 година.

 

Поврзани вести

Честитка на Заев по повод 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир

Берта Китинска

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Влатко Зорба

Јанчев: Повратот од „МојДДВ“ ќе го донирам во хуманитарни цели

Влатко Зорба

Николовски: Процесот на прочистување на правосудството беше една од клучните темели на коалицискиот договор за оваа влада

Александар Петровски

Муцунски за интервјуто на Заев: Изјавите на политичарите може да развијат длабока разочараност кај граѓаните

Никола Поповски

„Едуцирајте не и напуштете го локалот“: Пазарните инспектори бркани од локалите, од денеска ќе се изрекуваат и казни