МАКЕДОНИЈА

Телма: Украдени се 10 милиони евра од државните пари за минималец на работниците

Газдите на фирмите од државната помош за исплата на минималец за работниците, не украле 2,  туку 10 милиони евра, објави Телма.

Се сумираат бројките и списокот со имињата на компаниите, кои денеска треба јавно да се објават, а меѓу нив има и еден медиум.

УЈП првично објави дека 4.500 компании злоупотребиле над 2  милиони евра.

Генералниот секретаријат ќе бара од Обвинителството кривично да ги гони газдите.

Поврзани вести

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ прави се државата да не добие датум за преговори со ЕУ

Viktor Jovanov

Двајца анестезиолози заминуваат од „8 Септември“, нема да има недостаток од кадар, вели Филипче

Удираа со стап по беспомошното животно за да влезе во комбе (видео)

Берта Китинска

Што нè научи Тоше за животот?

Stefanija Kuzmanovska

Граѓаните сметаат дека за пристоен живот е потребна плата меѓу 400 и 500 евра

Ивана Рамаданова

Регистрирани 628 прекршоци за неносење на заштитна маска

Никола Поповски