МАКЕДОНИЈА

Тројца вработени во МВР се позитивни на Ковид-19

„Денеска пристигна информација дека во една од единиците во МВР има заболени со ковид-19. Нивните првични контакти се веќе анализирани и издадени се решенија за изолација. Преземени се сите мерки од страна на епидемиолозите “, рече Филипче на денешната прес-конференција, но не прецизираше колку точно полицајци се заразени.

Од МВР потврдуваат дека станува збор за тројца специјалци од ЕБР,биле кои  дел од групата 18 полициски службеници кои минатата недела престојувале во полициското одмаралиште во Охрид.

Кај сите се направени тестови и досега се добиени позитивни резултати само кај тројца од нив . Четворица се негативни, а за остантите 11 специјалци се чекаат резултатите. Сите се наоѓаат во самоизолација.

Поврзани вести

Мицевски побара да се тргне буџетот од дневен ред, имал политички пораки од СДСМ

Александар Тодески

(ГАЛЕРИЈА) Нова герила акција на плоштад Македонија – „Држете растојание“

Ивана Рамаданова

ГАЛЕРИЈА: Официјално пуштен во употреба зелениот кров на ГТЦ

Влатко Зорба

Шекеринска: Армијата е институцијата во која граѓаните имаат најголема доверба

ФИТР побара дополнително олеснување на пристапот на компаниите до финансиска поддршка

Влатко Зорба

Мас: Периодов имавме многу средби со Димитров, тоа покажува колку сте ни важни