МАКЕДОНИЈА

Царовска им понуди комбиниран модел на настава на средношколците

Средношколците по протестот остварија средба  со новата министерка за образование Мила Царовска, која им ветила дека утре на владина седница ќе бидат прифатени делл од нивните барања.

–Врвен приоритет е започнувањето на училишната година на први октомври, за што како Влада нудиме комбиниран модел за настава. Во училиштата каде се исполнети условите од протоколите, наставата може да почне со физичко присуство, а таму каде нема услови, часовите ќе се следат онлајн. За овој, но и за другите предизвици во образованието, денес разговарав на два состанока, едниот со средношколците, а другиот со родителите. Учениците, наставниците и родителите ќе бидат наши постојани и рамноправни партнери во сите реформски процеси.– изјави Царовска.

Поврзани вести

Филипче по надзорот на ДСЗИ: Секој пациент, без разлика колку години е, има подеднакво право на болничка нега и третман

Пановски: Ова ќе трае, мал број на новозаразени може да се очекуваат во април догодина

Мицкоски: Разочаран сум од Комисијата за заразни болести, предводена од директорот со политички амбиции Караџовски

Девет позитивни на коронавирусот во градинка во Кочани

Пратениците ќе дебатираат за предлогот Јовески да исплаќа плати во СЈО

Александар Тодески

Дука: Поради непочитување на мерките повторно имаме новозаразени во Дебар