МАКЕДОНИЈА

Царовска: Инвестираме во покачување на платите за младите да останат во државата

Со години не се следеа политиките, пазарен труд, пензиски систем. Кога ги отворивме сите дилеми и дебати гледаме дека се може да се реши. Инвестираме во покачување на минималната плата затоа што никој не би останал во државата доколку не продолжат платите да растат, вели вицепремиерката Мила Царовска.

-Паралелно инвестираме и во образовниот систем за учениците да се стекнат со одредно образование за бизнисот. Во 2019 гледаме зголемени интереси за техничките стручни училишта. Овој интерес за техничко образование ќе ни дозволи понатамошно планирање на човечкиот ресурс, вели Царовска.

Вицепремиерката додава дека државата се движи по вистинската патека.

-Компаниите стануваат похрабри, да не заборавиме дека за инвестиции потребна е политичка стабилност, за две години успеавме да направиме политички стабилна држава, вели Царовска.

Поврзани вести

Силјановска: Пендаровски направи добар потег, државнички

Viktor Jovanov

Спасовски од Паланка: Ќе се бориме и нема да дозволиме враќање назад

user4

Се уште е рано да се отворат границите, смета Филипче

Зеќири: Заев ќе се врати на премиерското столче после 12 април

Viktor Jovanov

Во Пехчево и Валандово нема ниту еден активен случај на коронавирус

Берта Китинска

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

Влатко Зорба