МАКЕДОНИЈА Политика

Царовска: За 12 години ја изолираа државата, ја корумпираа и го запоседнаа судството

Потпретседателката на СДСМ Мила Царовска, во дебатата на ТВ21 изјави дека Преспанскиот договор бил условот за нашата држава стане дел од НАТО и да ја отвори патеката кон ЕУ.

– Како е возможно некој да претендира да биде државник, а да не се израдува на ниту еден успех на државата, а имаа можност 12 години да го направат тоа, но наместо тоа ја изолираа државата, ја корумпираа, го запоседнаа судството, истакна Царовска.

Таа додаде дека покажавме за три години дека можеме во НАТО, нашиот идентитет останува гарантиран, како македонци со македонски јазик ќе влеземе и ќе бидеме дел од унијата.

Поврзани вести

Рангелова за тимот на Мицкоски: Ако ова е Влада во сенка, јас сум разочарана

Влатко Зорба

Влада: Казни согласно член 205 и 206 од Кривичниот законик за сите кои ги прекршуваат донесените мерки

Ресен: Регистриран првиот заболен, градоначалникот свикал итна седница на кризниот штаб

Дескоска: Tест за судскиот систем се сите процеси кои се водат, ни треба неселективна правда

Филипче: Нов случај во врска со Кожната клиника, досега излекувани се три лица

Никола Поповски

Уставен утре ќе одлучува за прашања поврзани со изборите