МАКЕДОНИЈА

Уписите во средните училишта според предвидените рокови

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска информираше дека уписите во средните и во основните училишта ќе се одвиваат според роковите. Конкретно, за средните училишта Адеми посочи дека во наредните денови ќе бидат донесени уредби за да се конкретизира како ќе се одвиваат уписите, а можеби и ќе бидат подготвени протоколи.

Адеми, одговарајќи на новинарски прашања појасни дека матурантите ќе се запишуваат на факултетите, како што кажа, идентично како пред воведувањето на државната матура, но и за ова Владата ќе донесе посебна уредба.

Приемен испит или квалификационен испит, додаде тој, се организирало и до сега доколку повеќе лица имаат ист број на бодови.

Поврзани вести

Собранието продолжува со работа и после 18 часот

Maja_Serafimova

Нов смртен случај од Ковид-19 за неполни два дена во Делчево

Никола Поповски

Татко осомничен за полов напад врз неговите три деца во Битола заработи притвор од 30 дена

Судот му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски

Зибери за Трајковски и Имери: Оддаваме почит кон луѓето кои оставија наследство кое треба да го негуваме

Спасовски: Не ги преплавувајте маркетите, има доволно залихи во магацините