МАКЕДОНИЈА

Успеавме да го избегнеме италијанското сценарио, вели Филипче

Го избегнавме италијанското сценарио. Не бевме сведоци на долги редици на возила за брза помош бидејќи немало места за пациентите во болниците, напиша Министерот за здравство Венко Филипче на фејсбук.

– Вирусот нема да исчезне. Треба да научиме да живееме со него и да ги почитуваме сите мерки за заштита. Ова не е само борба на здравствениот систем, ова е борба и на граѓаните- рече Филипче во интервју за „Ал Џезира„.

Погледнете го целото интервју за Ал Џезира:

Продолжуваме со кампања во која ќе ја прикажеме состојбата во болниците

Го избегнавме италијанското сценарио. Не бевме сведоци на долги редици на возила за брза помош бидејќи немало места за пациентите во болниците.Вирусот нема да исчезне. Треба да научиме да живееме со него и да ги почитуваме сите мерки за заштита. Ова не е само борба на здравствениот систем, ова е борба и на граѓаните.Погледнете го целото интервју за Ал Џезира: https://youtu.be/8FSw527rqq4

Gepostet von Венко Филипче am Mittwoch, 3. Juni 2020

 

Поврзани вести

Пожар во крилото за странци во затворот „К’шање“

Никола Поповски

Спасовски: Поддршка од пет милиони евра преку Развојната банка за земјоделството

Пронајдена мајката на Тања и Лидија Кочовски

Метеоролозите најавуваат драстична промена на времето

Берта Китинска

ДИК: До 13:00, излезноста е 24,61%

Берта Китинска

Реџепи: ВМРО-ДПМНЕ со овој менталитет може само да сонува дека може да има мандат за формирање влада