МАКЕДОНИЈА

Утре обид за разрешување на Мизрахи, Собранието ќе се распушта во недела

Седницата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на барање на владата е закажана за утре во 15 часот. Сепак е неизвесно дали истата ќе се одржи, бидејќи претходно е закажана седницата за Законот за Јавно обвинителство и Законот за Совет на Јавни обвинители, на која за збор се јавени над 30 пратеници.

Седницата за распуштање на Собранието пак, претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа за во недела, на 16 февруари.

Денешната седница за Законот за Јавно обвинителство, иако беше очекувана од утринава се одржа само десетина минути, откако Џафери се налути поради Фејсбук статус на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски и ја одложи седницата за утре во 11 часот.

А.Т.

Поврзани вести

Отец Ѓоргевиќ: Црквата треба да одлучи кога да се слави Божиќ, не бизнис и политичката заедница

Viktor Jovanov

Утврден колективниот договор со кој ќе се исплаќа К-15 на државната администрација

Берта Китинска

Заев со честитки за премиерот на Етиопија Ахмед кој стана овогодишен нобеловец

Влатко Зорба

Безбедноста на граѓаните на интернет ќе се зголемува со повеќедимензионална соработка на институциите

Пешевска ја нападна Исмајлоска-Старова: Како не ти е срам да ми го споменуваш името

Александар Тодески

Проверката на работата на судиите е во надлежност на Судскиот совет и Антикорупциска