МАКЕДОНИЈА

Утврден Предлог-законот за ратификација на договорот со НАТО, владата го праќа во Собрание

Владата денеска на 174 редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор потпишан во Вашингтон на 4 април 1949 година.

„Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор на нашата земја со НАТО, ќе биде пуштен на усвојување во Собранието и се предвидува да стапи во сила со денот на објавувањето во Службен весник на Република Северна Македонија, по што ќе биде депониран во Вашингтон, откако Шпанија ќе го ратификува Протоколот за пристапување на нашата земја во полноправно членство во Алијансата“, соопшти владината прес-служба.

Поврзани вести

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Спасовски и Филипче

Влатко Зорба

МАПА: Во овие македонски градови нема ниту еден заразен од коронавирус

Берта Китинска

Коцевски: Македонија е секуларна држава и црквата е должна да ги почитува законите

Герберих: Најважно за гласачите е да знаат каква програма имаат партиите

Берта Китинска

По 15 години кандидатски статус, наместо датум, добивме нон-пејпер за нов начин на преговарање со ЕУ

Никола Поповски

Спасовски: Ако дојде до какво било отворање на рутата, бегалците може само да транзитираат

Влатко Зорба