МАКЕДОНИЈА

Уживање на сонце во време на Корона вирус

Затворени факултети, градинки, основни и средни училишта. Забранета посета и користење на зоолошка градина и пливачките базени. Ваква е и денешната сликата по објавувањето на мерките и препораките од страна на Владата со цел да се спречи ширењето на корона вирусот.

Но колкава е свесноста и општествената одговорност на луѓето и колку тие ја имаат сфатено пораката со овие превентивни мерки од владата. За жал сликата на терен сепак покажува дека голем дел од граѓаните остануваат неми на сетоа она што го зборуваат и препорачуваат надлежните.

Пораката и апелот дека неодењето во училиште во текот на овие две недели не е распуст и слободно време и дека не треба да се оди по кафулиња и клубови, бидејќи ова е време на социјален карантин, не допре до граѓаните.

Корона во Македонија: Село гори, баба се чешла (ГАЛЕРИЈА)

Поврзани вести

УХМР: На Шапка наврна 15 сантиметри снег

Ивана Рамаданова

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август

Филипче: Го решивме деценискиот проблем, лековите се достапни за граѓаните и кон крајот на месецот

Maja_Serafimova

Зендели: Претседателот во обраќањето ги опфати сите проблеми кои ги мачат граѓаните

Александар Тодески

Никој не веруваше затоа што режимот остави хаос, во екот на КОВИД 19 јавното здравство покажа како може да функционира -19

Берта Китинска

Претседателот Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба