МАКЕДОНИЈА Политика

Владата ги разреши Тозија и Хајредин

На вечерашната владина седница разрешени се директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија и В.Д. директорот на Јавното претпријатие за стопанисување со објекти за спорт во сопственост на Република Северна Македонија, Шпенд Хајредин.

Донесени се и одлуки за назначување на нови директори:

– Член на Одборот на директори на АД ВОДОСТОПАНСТВО на Македонија е избран – Васко Стефанов.

– Јована Тренчевска е именувана за вршител на должност директор на Државниот инспекторат за труд.

– Дејан Павлески е именуван за в.д. директор на Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот.

– Абдуш Демири е именуван за директор на Агенцијата за вработување.

– Ана Петровска e именувана за в.д. директор на Државниот инспекторат за животна средина.

Поврзани вести

УЈП: Ако имате сметка во „Еуростандард банка“ и барате поврат на ДДВ, веднаш извршете промена

Никола Поповски

Попладне и во текот на ноќта нестабилно време, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Влатко Зорба

ЗНМ: Директорот на АВМУ без докази влијаел врз советниците да ги казнат Телма и Алсат

Почнува конкурсот за текстови што ќе бидат дел од проектот „Современи бајки од Македонија“

Влатко Зорба

Каде и колку се движат Македонците за време на пандемија?

Влатко Зорба

Од денес почнува аудиоснимањето на судските расправи

user3