МАКЕДОНИЈА

Владата на седница од 21 часот, не откриваат за што се заседава

Владата вечерва во 21:00 часот ја започна деветтата седница, за која од владиниот прес центар известија два часа пред почетокот.

Засега нема информации за што е свикана седницата и какви одлуки ќе се носат. „Стандард“ се обиде да добие повеќе информации од владиниот портпарол, Мухамед Хоџа, но тој не одговори на нашите повици, ниту на нашите пораки.

Владината седница доаѓа на еден ден пред распуштање на Собранието, кое утре, откако ќе бидат изгласани Законот за Јавно обвинителство, Законот за Совет на јавни обвинители и Законот за одбрана, треба да се распушти поради закажаните избори кои треба да се одржат на 12 април.

Поврзани вести

Врнежливо време со силен ветер

Stefanija Kuzmanovska

„Јавна Соба“ резултат на разнишани морални вредности, лесната достапност до средствата за масовна комуникација и толерантноста на законот кон сексуалните престапници

Ивана Рамаданова

Пендаровски од Минхен: Се новата методологија се отвора пат за одлука за преговори со ЕУ во март

Берта Китинска

Велосипедски караван „Скопје на точак 2019“

Влатко Зорба

Денеска на „Рекет” ќе бидат презентирани разговорите од усб-то на Кичеец

Берта Китинска

Столтенберг: Кога малите држави ќе се приклучат кон НАТО, тогаш ќе станеме уште побезбедни

Влатко Зорба