МАКЕДОНИЈА

Владата на седница поништи пет нови распоредувања во МВР

Владата на вечерашната седница донела одлука за поништување на решенијата за распоредување на работно место, донесени од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, соопштија од владината прес служба.

„Поништени се решенијата со кои Петар Ѓорѓиевски се распределува на работно место началник на Одделение за дизајнирање на наставни програми, Центар за обука, Организациони единици за потребите на Министерството при Министерството за внатрешни работи, за распоредување на Џелал Топалоски на работно место полициски советник за СВР, во Единицата за стратешко планирање стандарди и контрола на квалитет – БЈБ, за распоредување на Зоран Дуровски на работно место началник на Одделение за полиција, СВР Битола – БЈБ, за распоредување на Горан Митев на работно место началник на Одделение за криптозаштита, Сектор за безбедност на информации, Оддел за односи со јавноста и стратешки прашања, Организациони единици за потребите на Министерството при Министерството за внатрешни работи, како и решението со кое Владимир Велковски се распоредува на работно место самостоен советник за меѓународна соработка во Кабинетот на министерот при Министерството за внатрешни работи“, стои во соопштението од владата.

 

Поврзани вести

Апелација ја одби жалбата, Јовановски останува во притвор

Влатко Зорба

Анѓушев: Членството во Евроазиската Унија воопшто не е опција

Четирнаесет лица од семејството на покојникот од Чаир тестирано од коронавирус

ЈО започна предистражна постапка за оддавање службена тајна

Stefanija Kuzmanovska

Се чека одлуката на Европскиот совет, исполнети критериумите за старт на пристапните преговори

Вработена на онкологија заразена со коронавирус

Берта Китинска