МАКЕДОНИЈА Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Народот осиромашува, додека мафијата на власт се богати

Според ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев пак ги излажа лозарите.

„Тој пред неколку дена ги убедуваше и нив и јавноста дека проблемот со откупот е решен, а реалноста вели дека лозарите своето грозје го продаваат по мизерни цени, а дел веќе се фрла и на буништата. Овде не се работи само за нови лаги на Заев, тоа е веќе вообичаено. Овде се работи за целосно неспособна мафијашка власт, која наместо за проблемите на граѓаните се грижи само за своето лично богатење и криминал“, велат од најголемата опозициска партија.

Според нив, грозјето се откупува по цена од 6 до 7 денари по килограм, што нема никаква економска исплатливост, бидејќи таа цена не ги покрива ниту основните трошоци за производство.

„Земјоделците се оставени без заштита од државата и се доведени до работ на егзистенција. Ова е само уште една потврда дека криминалната и неодговорна власт на Заев нема никаква стратегија ниту план. За три месеци го зголемија долгот на државата за една милијарда евра, остана без работа над 40 илјади работници поради погрешните политики, а сега гледаме дека и без пари за својот труд ќе останат илјадници семејства во Тиквешијата. Затоа народот осиромашува, додека мафијата на власт се богати. Мафијата, криминалот и владата кои се едно исто во Македонија мора да паднат“, стои во партиското соопштение.

Поврзани вести

Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ бараат заштита на криминалот на Груевски

Viktor Jovanov

Мицевски побара да се тргне буџетот од дневен ред, имал политички пораки од СДСМ

Александар Тодески

Четири лица починаа од Ковид 19

Шекеринска: Одлуката за учество во операции на НАТО ќе ја носи Владата

user3

Најавено конституирање на собраниските комисии

Никола Поповски

Колемишевски: Го отвораме бизнис секторот, го правиме достапен за сите и повикуваме на натпревар на идеи и конкурентност

Влатко Зорба