МАКЕДОНИЈА Политика

ВМРО ДПМНЕ: Владата го затвори Скопје, а Шилегов ужива во Маврово и распишува нов оглас за партиски вработувања во ЈСП

Владата го затвори Скопје, а Шилегов ужива во Маврово и распишува нов оглас за партиски вработувања во ЈСП. Додека скопјани се во карантин Шилегов од Маврово распиша уште еден оглас за партиски вработувања, овој пат во ЈСП. Овој оглас е трет во низата, по тие во Дрисла и Комунална Хигиена кои се во вкупна вредност од над 300 илјади евра. За најновиот оглас за партиски вработувања во ЈСП не е наведена предвидената сума, и се третира истата како службена тајна. Криењето на износот на пари кои Шилегов ќе ги потроши партиски да вработува значи дека недомаќински и расипнички се трошат парите на скопјани за партиски цели пред изборите.

Додека Шилегов за време на карантинот одмара во својот „скромен“ дом од неколку стотина метри квадратни за кои јавноста единствено што знае е тоа како не го заработил, односно по негово признание тоа не е со платата, зошто Шилегов не работел за плата, продолжи недомаќински да се однесува со парите на Скопјани кои ги троши за партиски вработувања. Шилегов е должен да објасни поради кои причини сега ги распишува огласите, зошто се крие сумата за вработувањата во ЈСП, и зошто тоа го прави пред избори?

Шилегов од град Скопје наместо метропола претвора партиски штаб за вработување на партиски војници, се вели во соопштението на советничката група на на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

Поврзани вести

Листа на изборните единици со највисока излезност до 9 часот

Берта Китинска

Шекеринска се сретна со командантот на вооружените сили на Холандија Роб Бауер

Никола Поповски

Заев и Шекеринска се сретнаа со офицерите вратени од Авганистан: „Вие сте гордост за државата“:

Берта Китинска

Мицкоски од Чешиново-Облешево: На 15-ти јули доаѓа крајот на Зоран Заев и СДСМ

Влатко Зорба

ВМРО-ДПМНЕ: Билјановска две недели со леснотија имала можност да шири коронавирус

Влатко Зорба

Стојановиќ: Отворени сме за соработка со истражните органи за бегството на Игор Спасов

Viktor Jovanov