МАКЕДОНИЈА

Во еден ден изречени 359 казни за неносење маска

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на изминатото деноноќие изречени се 359 прекршоци за неносење заштитна маска за превенција од ковид-19.

Од таму апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките донесени од Владата со цел да се спречи ширењето на вирусот.

МВР досега има изречено повеќе од 30 000 прекршоци за неносење заштитна маска.

Поврзани вести

Мобилна болница со 130 кревети, се поставува до Инфективна

Ефектите од мерките се очекуваат во мај – Македонија на средина од 85-часовниот карантин

Берта Китинска

Универзитетската клиника за психијатрија активно вклучена во борбата со КОВИД-19

Истражување: 21,5 проценти од Македонците билe жртва на мобинг од страна на претпоставениот на работно место

Никола Поповски

Сончев и најтопол ден годинава со 30 степени и УВ 7

Филипче: Пикот на епидемијата останува кон крајот на април, јавно ќе објавиме детална наша анализа за очекувањата