МАКЕДОНИЈА

Во февруари ќе бидат исплатени 3,8 милиони евра од поврат на ДДВ

На граѓаните за второто тримесечие од почетокот на мерката поврат на ДДВ ќе им биде исплатен поврат во износ од 233.176.601 денари (3.791.000 евра), информира Управата за јавни приходи (УЈП).

Според податоците на УЈП, скенирани се 28.948.878 фискални сметки, остварен е промет од 14.301.474.854 денари со вкупен ДДВ од 1.554.510.671 денари.

Исплатата за второто тримесечје ќе стартува во февруари 2020 година.

Притоа, од УЈП информираат дека за првото тримесечје од МојДДВ, за коешто исплатата започна во декември 2019 година, исплатен е поврат кај 144.601 граѓани кои во апликацијата МојДДВ внеле валидни трансакциски сметки, во износ од 155.244.780 денари.

За граѓаните кои во апликацијата МојДДВ внеле погрешна трансакциска сметка и направиле корекција, информираат дека исплатата ќе се случи во понатамошниот период.

Поврзани вести

Средба Спасовски – Палмер: Се очекува позитивна и скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите како логичен чекор

Никола Поповски

Шекеринска: Очекувам двотретинско мнозинство и за законот за одбрана

Stefanija Kuzmanovska

Зекири: Во ДУИ се уште има луѓе останати од режимот

Viktor Jovanov

Хотелот „Молика“ од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица

Влатко Зорба

Претседателот Пендаровски во работна посета на Агенцијата за разузнавање

Никола Поповски

Царовска: Децата Роми ги интегрираме во градинките, со цел еднаков старт во општеството

Влатко Зорба