МАКЕДОНИЈА

Во ОУ „Живко Брајковски“ засадување на зелен ѕид како дел од планот за намалување на аерозагадувањето

Во основното училиште „Живко Брајковски“ во скопската населба Бутел завршува уредувањето на дворот со засадување на зелен ѕид како дел од планот за намалување на аерозагадувањето.

Од општината информираат дека во дворот на училиштето се садат плодородни дрвја и дрвја со брзорастечки карактеристики.

На настанот најавено е присуство на заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули и градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски.

Поврзани вести

Мизрахи останува на ставот дека ќе ги држи прес-конференциите пред постојната табла во МТСП

Stefanija Kuzmanovska

Филипче: Ќе почнеме да ги објавуваме оние кои не ги примаат решенијата за самоизолација

Влатко Зорба

Боки 13 одбил да го прими извештајот од УЈП за нерегуларности во Меѓународен сојуз

Влатко Зорба

Хуманост на дело: Донација на нашинец од Швајцарија за социјално ранливите граѓани на Општина Дебрца

Казни од 250 – 500 евра за непочитување на јавниот превоз на патници во вонредна состојба

Влатко Зорба

АХВ советува: Високите температури опасност од труење со храна и за здравјето на животните

Берта Китинска