МАКЕДОНИЈА

Во Скопје 1.335 активни случаи на коронавирус

Министерството за здравство денеска регистрира 85 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.188 тестирања. Оздравени се 45 пациенти, а починаа четири лица.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5149, активни 1335
• Куманово 1148, активни 276
• Дебар 219, активни 127
• Штип 953, активни 400
• Прилеп 345, активни 49
• Тетово 1088, активни 190
• Струга 478, активни 195
• Велес 234, активни 23
• Битола 165, активни 72
• Охрид 297, активни 89
• Кавадарци 110, активни 88
• Гостивар 562, активни 326
• Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 41, активни 25
• Крива Паланка 26, активни 12
• Радовиш 33, активни 10
• Крушево 16, активни 7
• Кочани 112, активни 24
• Пробиштип 63, активни 21
• Демир Хисар 43, активни 30
• Македонски Брод 51, активни 40
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 8, активни 4
• Валандово 7, активни 1
• Виница 30, активни 26
• Делчево 5, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 14, активни 4
• Свети Николе 239, активни 114
• Кичево 196, активни 116
• Ресен 146, активни 17
• Неготино 31, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Поврзани вести

Османи: Со донесувањето на законот за ЈО ги зголемуваме шансите за влез во ЕУ

Никола Поповски

Филипче со апел до граѓаните: Да ги заштитиме здравствените работници

Влатко Зорба

Микиќ: Попуштањето на рестриктивните мерки мора да се одвива во фази и да биде постепено

Stefanija Kuzmanovska

Граѓаните можат да направат увид во Избирачкиот список

Берта Китинска

Куманово по долго време пак на врвот по бројот на новозаразени

Донаторска акција „Нахрани 10.000“

Maja_Serafimova