МАКЕДОНИЈА

Во земјава регистрирани 3 569 активни случаи на Ковид 19

Вчера во земјава беа регистрирани 120 случаи на ковид-19  од направени 1.367 тестирања во претходното деноноќие.

Пет лица починаа, од кои по двајца од Скопје и Тетово и еден од Куманово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 65 години. Во ГОБ „8 септември“ почината е пациентка на возраст од 46 години кај која присуството на вирусот е докажано постмортем. Во болницата во Козле е почината пациентка на возраст од 85 години. Во Тетово се починати две лица вон болнички услови на возраст 78 и 76, кај едниот од починатите ковид 19 е дијагностициран постмортем.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 51 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 27 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 3 деца позитивни и 2 суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 13 нови, вкупно хоспитализирани се 115 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 102 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7244, бројката на оздравени пациенти е 3324, на починати е 351, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3569.

Поврзани вести

Ангелов: Отфрлам секаква одговорност околу отпадот во Бургас и Варна

Viktor Jovanov

Маричиќ: Неблагодарно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за недоволно дипломатски активности

user4

Сасоли: Да продолжиме со добриот напредок што С.Македонија го оствари кон пристапување во ЕУ

Филипче: Постојат случаи во кои одредени пациенти не се свесни дека го прележале вирусот

Украина: Македонец учествувал во обидот за убиство на еден од водачите на кавачкиот клан (видео)

Никола Поповски

Филипче: Мерките се преземаат со цел да нема нагол пик кој системот нема да може да го апсорбира