МАКЕДОНИЈА

Воведовме три нови инсулини со сертификат за квалитет, вели Филипче

Во изминатиот период се направени суштински реформи во здравствениот систем за обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес мелитус и други ендокринолошки заболувања, соопшти Министерството за здравство.

 „Воведовме три нови инсулини за пациентите со дијабетес.Инсулините се оригинални, со сертификат за квалитет. Го уништивме турскиот инсулин од стоковите резерви, набавен со паралелен увоз во време на претходната влада, без проверен ладен ланец, без познато потекло и без оригинал сертификати. Горд сум што им го подобруваме начинот на живот на пациентите. Се грижиме максимално за нив, тие се нашиот фокус“, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Поврзани вести

Град Скопје го промовираше проектот „Спортувај во време на корона“

Владата останува на заложбите за отворено партнерство, вели Манчевски

Дете од јасли од скопска градинка позитивно на коронавирус

Берта Китинска

(ВИДЕО) Спасовски: Полициски час, за побрзо да се справиме и да ни се врати нормалното секојдневие

Каде и колку се движат Македонците за време на пандемија?

Влатко Зорба

МАПА: Позитивни 617 лица, во овие 10 македонски градови нема ниту еден заболен од коронавирусот

Берта Китинска