МАКЕДОНИЈА

Врховен ја одби жалбата, Вангеловски е разрешен

Врховниот суд ја одби жалбата на поранешниот претседател, Јово Вангеловски како неоснована и го потврди решението на Судскиот совет. Со оваа одлука Вангеловски и официјално е разрешен.

-Жалбениот совет при Врховниот суд на Република Северна Македонија на вчерашната седница расправаше по повод поднесената жалба од поранешниот Претседател – судија Јово Вангеловски, поднесена против одлуката на Судскиот совет на Република Северна Македонија бр.08-11/30 од 23.09.2019 година за негово времено оддалечување од вршење на судиска функција и функција Претседател на суд. На истата седница жалбениот совет донесе одлука со која што жалбата на жалителот ја одби како неоснована и го потврди решението на Судскиот совет на Република Северна Македонија бр.08-11/30 од 23.09.2019 година, се вели во соопштението објавено на Врховен суд.

Поврзани вести

Град Скопје: Пријавувајте огнови на отворено (ВИДЕО)

Влатко Зорба

ТНТ по две години започна повторно, овој пат се презентираа докази на ЈО

Берта Китинска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ тројно го зголеми долгот заради криминални проекти, Мицкоски нека учи економија, сега парите завршуваат кај граѓаните

Судски совет не поведе постапка против Кацарска за сведочењето на Стефанова во „Рекет“

Берта Китинска

Заев во Куманово: Ја живееме слободата!

Влатко Зорба

Граѓаните ќе можат повратот од „МојДДВ” да го донираат во Буџетот за справување со КОВИД-19

Влатко Зорба