МАКЕДОНИЈА

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на заразени со коронавирус, почина маж од Лабуништа

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на заразени со коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 555 лица.

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни негативни теста, денес заминуваат 3 пациенти. На клиниката неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 74 пациенти, 15 со тешка клиничка слика, 11 на механичка вентилација, другите пациенти се стабилни.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

Скопје – 235
Куманово -114
Дебар – 49
Штип-19
Прилеп –33
Тетово – 29
Струга – 24
Велес – 10
Битола – 6
Охрид – 3
Кавадарци –2
Гостивар – 4
Гевглелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка- 2
Радовиш -3
Крушево – 2
Кочани – 14

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ го блокира и Законот за отпис на долговите на граѓаните

Мицкоски: Казните на осудените за 27 април се превисоки

Viktor Jovanov

Шилегов: Граѓаните мора да се сојузници во имплементација на мерките, опасноста не е помината

Мицкоски: Ќе се бориме да ја исправиме неправдата од Преспанскиот договор

Viktor Jovanov

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ во официјална посета на земјава

user4

Нова детска градинка со вкупен капацитет за 120 деца беше отворена во село Спанчево