МАКЕДОНИЈА

За еден ден казнети 346 возачи во Скопје

За еден ден 150 возачи се казнети поради пречекорување на дозволената брзина.

– На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 346 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 17 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 150 прекршоци, нерегистрирани возила 24, 28 санкционирани мотоциклисти и три одземени мотори, 54 мерки за непрописно паркирани возила и 29 возила подигнати со пајак (вкупно 83), а изречени се и 48 санкции за неносење на заштитна маска, велат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. МВРапелира граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Поврзани вести

Филипче: Обезбедени се 55 респираторни машини

Мицкоски не дојде на распит поради случајот „Боемска“, испратил адвокат

Спасовски: МВР влезе во неколку фирми да се изврши контрола и проверка на сите факти

Ивана Рамаданова

Обраќање на премиерот Заев и директорот на АНБ Димовски (ВО ЖИВО)

Александар Петровски

ЕК до МПЦ: Сите чинители во општеството имаат обврска да го заштитат здравјето на населението

Берта Китинска

Весна заедно со мајка и Убавка по 20 дена хоспитализација и лекување од ковид-19 си заминаа дома

Берта Китинска