МАКЕДОНИЈА

Со заем од Германија, проект за енергетска ефикасност на студентските домови

Владата вчера на седница усвои информација за проектот „Енергетски ефикасна рехабилитација на студентските домови во Република Северна Македонија“ на предлог на Министерството за образование и наука.

-Владата го задолжи Министерството за финансии, во соработка со Министерството за образование и наука да подготви и преку Министерството за надворешни работи да достави одговор до Владата на СР Германија и КфВ во насока на прифаќање заем во износ до 20 милиони евра со барање поддршка за грант во износ од 5 милиони евра од REEP+ програмата, соопшти владината прес-служба.

Поврзани вести

Заев верува дека промена на власта на изборите на 12 април нема да има

Спасовски: Северна Македонија две децении наназад е респектабилен партнер на НАТО

Александар Тодески

Двајца членови на семејството на штипскиот таксист заразен со коронавирус

За православните христијански верници почнува божикниот пост

Градоначалникот бара да се прогласи за „заштитна зона”: Во овој македонски град нема ниту еден заразен од корона

Берта Китинска

Николовски: Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да не врати во мрачното минато

Никола Поповски