МАКЕДОНИЈА Политика

Заев има аргументи да го убеди Макрон: Проширувањето на ЕУ заедно со промена на методологијата

Премиерот Зоран Заев во порака објавена на неговиот Фејсбук профил вели дека има доволно аргументи да се убеди францускиот претседател Емануел Макрон дека проширувањето на ЕУ може да оди заедно со промената на методологијата на преговарачкиот процес за прием на нови земји членки.

– Имаме аргументи за да види претседателот Макрон дека предлогот „методологија пред проширување“ може да се трансформира во „проширување заедно со промена на методологијата. Ние не сме само стратешки интерес, ние сме Европа. Тоа значи дека ќе станеме полноправна членка на ЕУ откако целосно ќе се реформираме внатре, а за тоа ќе ни помогне пристапниот процес и затворањето на поглавјата, наведува премиерот Заев.

Поврзани вести

ДУИ поднесе Закон за ветинг, се надеваат на поддршка од сите партии

Ахмети: Зошто моите колеги Македонци не излегуваат на дебата со Зибери?

ВМРО-ДПМНЕ: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе финансира половина од трошоците за изградба на нова енергетска фасада во домовите

Ивана Рамаданова

Чомовски: Во случајот „Рекет“ се вклучени разузнавачи, тие раководат со македонската политика

Viktor Jovanov

ССНМ: Медиумите да ги почитуваат препораките на Владата

Stefanija Kuzmanovska

Благајничката на Камчеви не го видела Боки 13 во домот на Орце кога ги броеле парите

Влатко Зорба