МАКЕДОНИЈА

Заев му честиташе на Санчез: Очекуваме навремена ратификација за НАТО протоколот

Честитки до премиерот на Шпанија, Педро Санчез преку социјалната мрежа Твитер испрати лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев.

Тој во твитот додава и дека очекува навремена ратификација на протоколот за членство на земјава во НАТО, додавајќи дека се радуваме за фактот што многу скоро ќе бидеме триесеттиот сојузник во Алијансата.

„Честитки за добиеното мнозинство за формирање Влада. Шпанија продолжува прогресивно, што ќе овозможи стабилност и правичен развој на Европа. Очекуваме навремена ратификација на нашиот НАТО протокол и се радуваме што наскоро ќе бидеме 30 сојузник во НАТО“, напиша Заев.

Поврзани вести

Костовски: СДСМ во континиутет вложува во развој и унапредување на патната и комуналната инфраструктура

Александар Петровски

Заев-Гир: Потребно е да реформираат сите области

Александар Петровски

Властите во Косово не знаат каде се наоѓа обвинетиот за „Монструм“, Африм Исмаиловиќ

Maja_Serafimova

Македонскиот полициски синдикат со честитка по повод Денот на армијата

Никола Поповски

Царовска: Секое застарување на судските предмети ќе значи директно разрешување на судиите

Лајен најави специјални проекти за соработка и помош со С. Македонија и Албанија за да се намали разочарувањето од неуспехот со ЕУ