МАКЕДОНИЈА Политика

Заев нема да поднесе оставка ако има бугарско вето

Премиерот Зоран Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку Бугарија стави вето за одржување на првата меѓувладина конференција што според најавите треба да се одржи за време на Германското претседателство со Европската Унија, односно најдоцна до крајот на годинава.

-Апсолутно не се согласувам со тезата дека треба да поднесам одговорност и да поднесам оставка, бидејќи во предизборието главно ветување ми било почеток на преговорите со Европската Унија. Главен аспект на кој беше насочена кампањата  беше борбата против Ковид, новата македонска економија, прочистувањето на правосудството и владеење на правото во државата. Јас не дека ќе избегнам одговори во иднина за било кое прашање, но до последен момент верувам дека ќе успееме во преговорите за разликите со Бугарија, рече Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Тој нагласи дека и досега покажале сериозни успеси во договарањата и преговарањата и во напредокот на земјата.

-Денеска сме членка на НАТО и имаме одлука за почеток на преговори со ЕУ после 15 години. Како и да се спореди ова со претходните владеачки политички структури сепак сме светлосни години понапред од она што претставува алтернатива во нашата земја, потенцира Заев.

Поврзани вести

Муцунски: Негативната кампања е една од причините зошто граѓаните не гласаат

Влатко Зорба

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Влатко Зорба

Фросина Ременски денска дава исказ за „Меѓународниот сојуз“

Ивана Рамаданова

Градот определи 21 локација за поставување мобилни тезги

Берта Китинска

Владиниот предлог за вонредна состојба уште не е стигнат во Собранието

Тимоние: Македонија и Бугарија да продолжат со изнаоѓање заеднички решенија