МАКЕДОНИЈА

Заев се сретна со нашиот тим од заедничката комисија за историски и образовни прашања со Бугарија

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, на која беа присутни и претставници од Министерството за надворешни работи и Кабинетот на премиерот.

Денешните разговори, како што соопшти владината прес-служба, се во рамки на тековните консултации во однос на работата на Комисијата пред утрешната средба со нивните бугарски колеги во Охрид.

На средбата беше истакнато дека Владата останува посветена на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, како и на негувањето на дијалогот и градење на заеднички консензус за сите прашања од делокругот на работа на Комисијата

Поврзани вести

Филипче: Ние сме меѓу првите 30-40 светски земји во направени тестови на милион жители и во целосниот пристап на ситуацијата

Д-р Дохчев: За жал кај еден од двајцата пациенти е отфрлен пресадениот бубрег

Се подготвува „Винтерленд 2020“ на плоштадот „Македонија“

Александар Тодески

Флорин Бесими се откажа од пратеничкото место

Никола Поповски

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

Специјалниот завод „Демир Капија“ доби донација „УВ-гард“ за дезинфекција