МАКЕДОНИЈА

Заев засега го нема во списокот на сведоци за „Рекет“, вели судијката Николовска-Масевска

Судијката во предметот „Рекет“, Васка Николовска-Масевска, на средба со новинарите, која се случува за првпат, посочи дека смета дека е правилна одлуката на Судечкиот совет, а со тоа е прифатен и предлогот на обвинителката Вилма Рускоска да биде исклучена јавноста при слушање на снимките, бидејќи по наводи од обвинителството во снимките кои се прегледувале, може да им се наруши угледот на лицата кои не се инволвирани во ова обвинение, а се споменуваат.

До сега, според судијката, поранешниот премиер Зоран Заев го нема во списокот на сведоци.

До 15 март ќе има осум рочишта со 12 сведоци и 13 на обвинетата Катица Јанева, кои се одобрени. 12 се одобрени на Јовановски.

И.Р.

Поврзани вести

Средба Шекеринска-Шидер: Граѓаните пдодолжуваат со поддршка за членството во ЕУ по успехот со НАТО

Александар Тодески

Вучиќ: С.Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат“

Влатко Зорба

Дијалог Жан Моне: Усогласени 90 отсто од прашањата, Деловникот ќе го носи следниот собраниски состав

Ивана Рамаданова

ССК: Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Stefanija Kuzmanovska

Петровска: Населението постапува по препораките на Владата и соработува со полицијата и другите институции

Град Скопје: Освен кај Камениот мост, денеска Вардар се чистеше и во Керамидница

Влатко Зорба