МАКЕДОНИЈА Хроника

Завршни зборови на судењето за насилствата пред Општина Центар

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година влегува во завршна фаза со изнесување на завршни зборови од обвинителството и одбраната.

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје прв завршен збор треба да даде Обвинителството.

Случајот го води судијата Душко Јосифовски, а застапници на обвинението се Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи.

Во „Насилство во Општина Центар” обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранечната советничка од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и осум други лица.

Првото рочиште за предметот се одржа на 12 декември 2016 година.

Поврзани вести

Средба на министерот Димитров со Јерн Јелстад, новиот амбасадор на Кралството Норвешка

Никола Поповски

Во хотелите на АД ЕСМ на Попова Шапка сместени 154 лица во државен карантин

Прв академски час на Факултетот за безбедност

Maja_Serafimova

Локвенец: Опозицијата сака прекинување на судските процеси против нивни функционери

Viktor Jovanov

Емир Усеини од Тетово со апел: Не кријте дека го имате коронавирусот (ВИДЕО)

Нелоски: Власта да најде решение за потешкотиите на граѓаните со поскапувањето на струјата

Никола Поповски