МАКЕДОНИЈА

Земјотрес ја стресе државава попладнево

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска во 16 часот и 44 минути телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

– Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML3.2, а беше почувствуван од населението во Пехчево, Берово и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопштија од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Поврзани вести

Димитров: Новиот закон за надворешни работи ќе го носи следниот собраниски состав

Граѓаните на избори на 12-ти април ќе одлучат каде ќе се движи државата

Maja_Serafimova

Со џип прегазен дедо во скопско

Никола Поповски

На патниот – правец Маврово – Дебар, забрана за сообраќај за камиони само

Берта Китинска

Заев, Мицкоски и Ахмети ќе разговараат за техничката влада

Александар Тодески

Уапсен Љупчо Палевски, не седел во самоизолација