МАКЕДОНИЈА

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Во 21:21 по локално време, земјотрес во Албанија на 29 km југозападно од Елбасан, 9 km североисточно од Лушње (Lushnjë). Земјотресот беше со јачина од 4.1 степен, а на длабочина на 2 км.

Во текот на последните денови и особено во текот на овие 24 часа, Албанија ја одбележаа низа земјотреси, но сеизмолозите посочуваат дека нема простор за паника.

Земјотресот бил почувствуван и во Македонија.

Поврзани вести

Казнети над 600 лица за неносење маски

Берта Китинска

Спасовски не го повлекува барањето за разрешување на Мизрахи: Нема да правам компромис за почитување на Уставот

Stefanija Kuzmanovska

Филипче за отворање на границите: Се чека реакција на српското и бугарското министерство за здравство

Никола Поповски

Адеми: Претседателе, успеавме!

Никола Поповски

Мијалков: Само со искрен пристап, можеме да се надеваме дека ќе одиме напред

Берта Китинска

Три закони за финансирање крупни капитални проекти поминаа на владина седница

Влатко Зорба