Некатегоризирано

Американскиот пулмолог кампува во својата куќа заради Ковид-19 (ФОТО)

Д-р Тими Ченг, лекар од Калифорнија е специјалист за белодробни заболувања и во моментов, како и многу негови колеги ширум светот се бори против коронавирусот.

Поради природата на неговата работа, тој е во ризичната група, д-р. Ченг реши да ја зголеми заштитата на своето семејство. Првата вечер по работата, тој спиел во својот автомобил, а спиел и во болницата неколку ноќи.
Неговата сопруга тогаш предложила да спие во шатор во нивната гаража, што лекарот прифатил, јавува NBC.
Ставил душек во неговиот шатор и донел лаптоп, а семејството му носело оброци.

Фејсбук постот на д-р Ченг е означен 17.000 пати и споделен 39.000 пати. Во него, со слики од изолација, тој ги повика сите да останат дома и да ги зголемат напорите во здравствениот систем.

 

I am a pulmonary and critical care specialist treating COVID-19. 3/14/2020 was a big day. 3/14/2020 is the day I…

Gepostet von Timmy Cheng am Sonntag, 22. März 2020

Поврзани вести

Путин: Јасно е дека против епидемијата може да се бори само со заеднички напори на меѓународната заедница

За викендите целосна забрана за движење низ целатa територија на нашата држава

Берта Китинска

Кина: Постигнавме добар напредок со лекот „Фавипиравир“, се забрзува процесот на лекување од коронавирусот

ГАЛЕРИЈА: Што заплени МВР во вчерашната акција

Александар Тодески

(ВИДЕО) Како дел од активностите за борба со коронавирусот, се урива Медицинар

Филипче и Чулев со спротивни ставови за тридневниот карантин за 1 Мај

Берта Китинска