Некатегоризирано

Ковид биланс: Починаа 14 лица, нови 404 слуачи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 172
– Куманово 15
– Дебар 4
– Штип 8
– Прилеп 25
– Тетово 41
– Струга 4
– Велес 6
– Битола 4
– Охрид 11
– Кавадарци 5
– Гостивар 20
– Гевгелија 9
– Струмица 29
– Крива Паланка 2
– Кочани 18
– Пробиштип 3
– Берово 6
– Виница 2
– Делчево 4
– Свети Николе 2
– Кичево 3
– Ресен 2
– Неготино 9
Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти од:
– Скопје 107
– Куманово 4
– Штип 9
– Прилеп 10
– Тетово 11
– Струга 4
– Битола 3
– Охрид 1
– Гостивар 1
– Гевгелија 5
– Струмица 4
– Радовиш 6
– Кочани 6
– Пробиштип 1
– Македоснки Брод 1
– Пехчево 2
– Валандово 3
– Свети Николе 1
– Кичево 3
Досега во земјата се направени вкупно 233.137 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26394, бројката на оздравени пациенти е 18430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7067.

Поврзани вести

По повод членството во НАТО, Пендаровски и Заев упатија честитки

Берта Китинска

Азар: Секој Американец ќе може да се вакцинира против КОВИД-19 до март/април 2021 година

Влатко Зорба

Владата донесе одлука: Угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Берта Китинска

Османи и Захариева копретседавачи на средбата во рамки на Берлинскиот процес

Трамп и Бајден – старлети или претседателски кандидати?

Влатко Зорба

Заев: Со Бајрам имавме принципиелна соработка за многу важни процеси од значење на државата

Берта Китинска