СПОРТ Фудбал

Алегри главен фаворит за клупата на Баерн

По разрешувањето на Нико Ковач во Баерн, германскиот гигант сè уште бара тренер, а „Билд“ денес објави дека Арсен Венгер се понудил себеси на Баварците, но клупските шефови му рекле дека не е на потесниот список на кандидати.

Но, „Билд“ открива и дека Италијанецот Масимилијано Алегри е главниот избор за наследник на Нико Ковач. Алегри нема клуб оваа сезона, а претходно го водеше Јувентус од 2014 година. Со него има освоено шест последователни првенства во Италија и четири купови.

Додаваат дека Баерн ќе именува нов тренер за време на следната пауза за натпревари за репрезентациите.

Менаџерот на Ајакс, Ерик тен Хаг и на Тотенхем, Маурисио Почетино, исто така се сериозни претенденти за клупата на Баерн.

Поврзани вести

Напаѓачот на Барселона сруши рекорд на Шпанија стар 95 години

Влатко Зорба

Зидан по новиот кикс во Примера: Лут сум, заслуживме повеќе

Влатко Зорба

Се огласи Меси: Душата ми боли, но завршив со Барса

Stefanija Kuzmanovska

Реал Мадрид е подготвен да ја плати откупната клаузула од 111 милиони евра за Лаутаро

Меси повеќе не е помеѓу тројцата кандидати за Златната топка во рангирањето на „Гол“

Дали знаете што претставуваат црвените точки? Се појави интересна мапа

Stefanija Kuzmanovska