Авто/мото СПОРТ

Алонсо се врати во Рено

Фернандо Алонсо стана пилот на Рено, објавено е на  официјалната веб-страница на тимот од Формула 1.

Во известувањето стои дека Шпанецот ќе стане партнер на Естебан Окон во сезоната 2021 година.

Во медиумите има информации дека Алонсо потпиша договор на две години со можност за обновување за уште една година.

Триесет и осумгодишниот Фернандо Алонсо претходно беше пилот на Рено од 2003 до 2006 година и од 2008 до 2009 година.

Настапуваше и со Минарди, Рено, Мекларен, Ферари и Хонда. Шпанецот е двократен светски шампион (2005 и 2006 година).

Поврзани вести

Паркер дециден: Кошарката мора да се укине низ цела Европа

Треј Томпкинс е играчот на Реал Мадрид заразен со коронавирус

Марсеј синоќа на домашен терен го совлада Стразбур

Maja_Serafimova

Квотербекот на Канзас, Махомс МВП на Супербоул

С.Македонија нема да биде домаќин доколку се пласира во финалето од Лигата на нациите

Влатко Зорба

Шевченко има желба да биде тренер во Премиер лигата