СПОРТ Фудбал

Англичаните би можеле да ја завршат Премиер-лигата во Австралија?

Останатите натпревари од фудбалскиот шампионат на Англија можат да се случат во австралискиот град Перт, пренесува „Сан“.

Главната идеја е да се спроведат натпревари во Англија на неутрални полиња подалеку од густо населени места. Постоењето на опција со Австралија го потврди и новинарот Гери Вилијамс.

– Имав преговори со претставници на клубовите во Премиер лигата, им се допадна идејата, рече Вилијамс. – Комуницираат со владини службеници, тие се ентузијасти. Овде е безбедно. Властите кренаа многу ограничувања.

Постојат четири големи стадиони во Перт кои англиските клубови можат да ги користат. Претходно беше објавено дека сезоната може да продолжи на 8 јуни.

Поврзани вести

Почина легендата на Звезда и југословенскиот фудбал

Stefanija Kuzmanovska

Еден Азар утрово по четврти пат стана татко

Maja_Serafimova

Тибо Куртоа сезонава е една од послабите точки во тимот

Maja_Serafimova

21-годишна Американка го освои овогодинешниот Австралија опен

Никола Поповски

Олимпијадата во Токио не зависи од развојот на вакцина против коронавирус

Барса му нуди на Фати еден милион годишно, тој бара 10

Александар Петровски