Други спортови СПОРТ

Австралија Опен: Ѓокович со 900-тата победа на АТП турнири се пласираше во второто коло

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го победи Германецот Јан-Ленард Штруф со резултат 7: 6, 6:2, 2:6 и 6:1, во првото коло на Австралија опен.

Мечот што траеше два часа и 17 минути и за Ѓоковиќ беше 900-ти на кој славел победа во серијата турнири на АТП.

Во следното коло, вториот рекет на светот ќе се сретне со победникот од дуелот Тацума Ито“ – Прајнес Гунешваран.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 49 милиони долари.

Поврзани вести

Кокшаров назначен за прв тренер на Вардар, Писонеро прекомандуван во асистент

Maja_Serafimova

Зидан за Мбапе: Во моментов тој е играч на ПСЖ, ќе видиме што ќе се случи во иднина

Северна и Јужна Кореја одиграа натпревар без голови, без публика и без пренос

Maja_Serafimova

Пиоли: Бевме барем рамноправни со Јувентус, ако не и подобри

Миротиќ позитивен на коронавирус

Без публика дуелот меѓу ПСЖ – Борусија во Лигата на шампиони