Категорија : Авто/мото

Авто/мото

Девет случаи на коронавирус во Формула 1 изминатата недела

Stefanija Kuzmanovska
Во текот на изминатата недела, откриени се девет случаи со позитивни тестови за инфекција со коронавирус во Формула 1, известува прес-службата на ФИА. Од Светската...
Авто/мото

Хамилтон за рекордот: Сè му должам на Мерцедес!

Влатко Зорба
Луис Хамилтон победи во Португалија и стана возач со најмногу триумфи во историјата на Формула 1. Британецот се најде на највисокото скалило на подиумот по...
Авто/мото

Хамилтон го надмина Шумахер и се запиша во историјата на Формула 1

Влатко Зорба
Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон се запиша во историјата на Формула 1 како прв кој остварил 92 победи во светскиот шампионат. Британецот победи на денешното...
Авто/мото СПОРТ

Хамилтон: Многу е тешка патеката во Португалија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги сумираше резултатите од слободните трки во петокот пред Големата награда на Португалија, споделувајќи ги своите впечатоци од првиот настап...
Авто/мото СПОРТ

Валентино Роси позитивен на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Возачот на Јамаха и освојувач на девет титули, Валентино Роси е позитивен на коронавирус, објави новинарот Сајмон Патерсон. Ова е втор случај на коронавирус меѓу...
Авто/мото Вести СВЕТ

Путин: Регистрирана е втората вакцина против коронавирус

Никола Поповски
Рускиот претседател Владимир Путин објави дека рускиот научен центар „Вектор“ ја регистрирал својата втора вакцина против коронавирусот. „Новосибирскиот центар „Вектор“ денес ја регистрирал втората руска...
Авто/мото

Хамилтон го стигна Шумахер по број на победи во Формула 1

Влатко Зорба
Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на 11. трка сезоната 2020 во Шампионатот во Формула 1 возена попладнево за Големата награда на Германија. За...
Авто/мото

Пол-позиција за Ботас на „Нирнбургринг“

Влатко Зорба
Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја освои пол-позицијата пред трката во Формула 1 за Големата награда на Ајфел. Ботас стигна до третата стартна позиција во...