Авто/мото

Ботас победи во Русија

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда на Русија во Сочи.

Тој започна од третата позиција и на крајот, се испостави, лесно стигна до втората победа во кариерата на оваа патека.

Макс Верстапен заврши втор, а трет беше шампионот Луис Хамилтон.

Возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перез го зазеде четвртото место, Даниел Рикардо од Рено беше петти, а возачот на Ферари, Шарл Леклер, го освои шестото место.

Возачот на Рено, Естебан Окон, трката ја заврши на седмото место, двоецот на Алфа Таури, Данил Квјат и Пјер Гасли го освоија осмото и деветтото место, а Александар Албон од Ред Бул беше 10-ти.

Ботас го престигна Макс Верстапен на самиот старт, а подоцна во текот на трката ја искористи казната на неговиот клупски колега Луис Хамилтон.

Британецот беше казнет двапати со 10 секунди за грешката, што го спречи да го достигне легендарниот Михаел Шумахер на вечната листа по бројот на победи. Германецот е сепак прв со 91. победа.

Хамилтон сега има 10 казнени поени и доколку добие уште два ќе биде суспендиран на една трка.

Следната трка се вози на 11 октомври за ГН на Германија.

Поврзани вести

Бузалковски: Цел за 2020 година ми е влез во топ 5

user5

Браун: 2021 година е совршено време Мекларен да се врати на Мерцедес

Влатко Зорба

Ниту еден нов Volvo не може да се движи побрзо од 180 км на час, а еве и зошто

Stefanija Kuzmanovska

Биното: Фетел секогаш беше прва опција, но она што се случи со пандемијата ја смени ситуацијата во Ф1

Влатко Зорба

Фетел: Трката во Сао Паоло е посебна сè може да се случи таму

Верстапен го освои ГП на Бразил

Влатко Зорба