Авто/мото

Ферари и официјално ги заврши надградбите за 2019 година

Шефот на Формула 1 Ферари, Матијас Бинотo откри дека сетот на подобрувања што автомобилот ги добил за Гран-при во Сингапур ќе биде последниот голем за оваа сезона.

За стартот на „Марина Беј“, кој заврши со изненадувачка двојна победа за „Скудерија“, екипата направи значајни аеродинамични подобрувања кои всушност вршат поголем потисок кон асфалтот. Дефинитивно по летната пауза, тимот направи сериозни чекори во вистинската насока (Ферари немаше победа во првите 12 трки, а потоа постигна три по ред).

„Фабриката е веќе фокусирана главно на автомобилот за следната сезона. Ако направиме какви било подобрувања до крајот на сезоната, тие во никој случај нема да бидат толку големи колку што беа во Сингапур “, коментира Биното.

„Ние вложивме многу напор и разбирање за слабостите на автомобилот, однесувањето на гумите и се обидовме да поставиме курс за развој. Тоа се уште трае бидејќи имаме инсталирано нови делови не само за Сингапур. Таков беше случајот порано во сезоната. Она што беше постигнато во Сингапур беше едноставно колективна слика за нашата работа “.

„Не се ограничивме на аеродинамиката. Тоа беше секако една од нашите слабости, но сето тоа доаѓа од подобро разбирање на автомобилот, од пронаоѓање на вистинските компромиси во однос на рамнотежата и поставките “, додаде Биното.

Поврзани вести

Хамилтон ја објасни грешката на Монца: „Она што не те убива, те прави посилен“

Влатко Зорба

Одложена уште една трка во Формула 1

Ферари со подобрувања за Големата награда на Русија

Александар Петровски

Биното: Како и да се однесуваме кон пилотите, повторно не чиниме

Влатко Зорба

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Александар Петровски

Фетел: Не жалам за времето поминато во Ферари

Александар Петровски