Авто/мото

Хамилтон со победа ја заврши сезоната во Формула 1

Со водство од првиот до последниот круг, Луис Хамилтон победи на трката од Формула 1 шампионатот во Абу Даби, последна за оваа сезона.

Пилотот на неприкосновениот Мерцедес со победата број 11 сезонава, само ја потврди доминацијата во овој тркачки спорт во кој сега има шест шампионски титули.

Второто место го освои Макс Ферстапен од Ред Бул, додека третата позиција му припадна на Шарл Леклер од Ферари. Тоа е последна трка сезонава, а во следната Хамилтон ќе има можност со нова титула да се изедначи со рекордерот Михаел Шумахер, кој седумпати беше првак.

Поврзани вести

Рикардо не верува дека ќе има трки во јуни

Легендарниот Роси ги израдува фановите: Не размислувам за пензија!

Влатко Зорба

Алекс Маркез пред договор со Хонда

Маркез со нови рекорди како осумкратен шампион

Влатко Зорба

Тежок пад за време на тренинг за ГН на Тајланд во Мото ГП: Маркез заврши во болница

user5

Јаноне суспендиран за употреба на допинг!

Влатко Зорба