Авто/мото

Седум Ф1 тимови се вклучуваат во производството на респиратори

Тимовите во Формула 1 формираа проект наречен „Бокс“ што значи дека се вклучуваат во производство на медицинска опрема.

Седум тима со седиште во Велика Британија се вклучени во хуманиот проекто за производство на респиратори за лица со коронавирус.

Тоа се: Мерцедес, Ред Бул, Мекларен, Рено, Рестинг Поинт (порано Форс Индија), Хас и Вилијамс.

„Ние ги почитуваме и поддржуваме одлуките на британската влада, така што проектот „Бокс“ се фокусира на три области на работа. Овие области се движат од постојни медицински помагала, поддршка во зголемување на респираторното производство до познати дизајни, до забрзување на дизајнот и прототипот на новите капацитети за лиценцирање и производство“, се вели во соопштението на Ф1 тимовите.

Поврзани вести

Фетел: Никој не знае до кој степен може да се контролира ситуацијата со коронавирусот

Преговорите меѓу Ферари и Фетел пропаднаа: Формула 1 добива неочекуван пресврт

Stefanija Kuzmanovska

Ферари се закани дека ќе ја напушти Формула 1 доколку се намалат буџетите

Ферари и официјално ги заврши надградбите за 2019 година

Влатко Зорба

Ботас триумфираше во Јапонија, Мерцедес со шеста последователна титула кај конструкторите

Влатко Зорба

Верстапен го освои ГП на Бразил

Влатко Зорба