Авто/мото

Верстапен: Не очекував победа на „Силверстоун“

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен изјави дека не очекувал да победи на трката во „Силверстоун“.

Со победата во петтата трка во сезоната, Верстапен ја прекина низата на Мерцедес, чии болиди беа најбрзи во првите четири натпреварувања.

„Ова е одличен резултат, јас сум неверојатно среќен што победив во „Силверстоун“. Не очекував дека ова ќе се случи, но изгледавме навистина добро и немавме многу проблеми. Досега немавме шанса да ги притиснеме. Сега имавме добро темпо, постојано притискавме и имавме одличен ден, но и вистинска стратегија“, рече Верстапен.

Второпласираниот Луис Хамилтон им честиташе на Верстапен и Ред Бул за победата.

„Тие немаа проблеми со нас. Работевме напорно за да ги идентификуваме проблемите со гумите, но имаше пропусти. Притисокот врз нив расте и расте, тие се како балони. Никој немаше проблеми како нас“, рече Хамилтон.

Третопласираниот Валтери Ботас процени дека Мерцедес „спиел“.

„Беше многу фрустрирачко. Во одредени моменти спиевме како тим. Стратегијата на Ред Бул беше подобра. Имаше можност да им парираме, но гумите ќе се распаднеа. Ова е разочарувачко, но ние продолжуваме понатаму“, рече Ботас.

Следната трка ќе се одржи на патеката Каталонија во Шпанија на 16 август.

Поврзани вести

Фетел навести нов договор со Ферари

Квјат објасни зошто не клекнал да протестира против расизмот: Ние Русите не го правиме тоа!

Stefanija Kuzmanovska

Официјално: Фетел ќе вози за Астон Мартин

Влатко Зорба

Пол-позиција за Хамилтон во Австрија

Влатко Зорба

Ботас и следната сезона во Мерцедес

Влатко Зорба

Формула 1 со ново лого во новата 2020 година

Никола Поповски